Modny Tatuś

Modny Tatuś Troskliwy opiekun domu, współtwórca ogniska domowego; delikatny, czuły, jednocześnie będący prawdziwym mężczyzną… to nie książę z bajki. To obraz współczesnego męża i ojca. Panowie w nowej roli odnaleźli się znakomicie. Kształtujący się od lat trend mężczyzny modnego, aktywnego w życiu rodzinnym na trwałe wpisał się w model współczesnej rodziny.

Na przestrzeni wieków rola mężczyzny w rodzinie ulegała zmianom. Jeszcze w poprzednim stuleciu mężczyźni zarabiali pieniądze i utrzymywali rodzinę, a kobiety zajmowały się domem i dziećmi. Ostatnie lata pokazują nową tendencję, która burzy dotychczasowe postrzeganie modelu rodziny. Od kiedy kobiety zaczęły intensywnie podążać ścieżkami swojej kariery, rola mężczyzny, jako jedynego źródła dochodów i utrzymania rodziny, stała się mniej wyraźna. Coraz częściej spotyka się mężczyzn opiekujących się dziećmi i zajmujących się domem, podczas gdy ich żony pracują.

Czy współczesne silne kobiety zdominowały mężczyzn i zmusiły ich do uległości? Czy to panowie, znudzeni ciągłą presją zdobywania pieniędzy i bycia podporą całej rodziny, postanowili zająć się mniej stresującymi w ich wyobrażeniach zajęciami - myciem naczyń i zmienianiem pieluch? Oba argumenty, choć może i wydają się nieco przesadzone, zawierają w sobie maleńkie ziarenko prawdy.

Zarówno w psychice kobiet, jak i mężczyzn doszło do przewartościowania, które trwale zmieniło podejście obu płci do partnerstwa i rodzicielstwa. Zmiany te wypływają nie tylko z faktu, iż coraz więcej kobiet chce się rozwijać zawodowo i czuje potrzebę osiągnięcia niezależności finansowej. Pojawiło się pragnienie budowania związków partnerskich, w których partnerzy są sobie równi; wspólnie zajmują się domem i wychowują dzieci, jednocześnie każde z nich rozwija się zawodowo i poświęca czas karierze. Klasyfikacja obowiązków na typowo męskie i damskie już prawie całkowicie zaniknęła – są czynności domowe i rodzinne, którymi partnerzy dzielą się sprawiedliwie. Mężczyźni wykazują coraz większą chęć do przejmowania obowiązków, które do tej pory przeznaczone były tylko dla kobiet. Częściej zajmują się domem, gotują obiady dla całej rodziny, dbają o czystość w mieszkaniu. Naturalny stał się widok ojca spacerującego po parku z wózkiem, czy bawiącego się z dzieckiem w piaskownicy. W szkołach i przedszkolach nie widać już tylko mam. Tatusiowie, równie chętnie jak mamy, interesują się rozwojem swoich pociech, chodzą na zebrania i aktywnie przyczyniają się do rozwoju dzieci. Nowa rola mężczyzny daje mu szansę na bliższy kontakt z dzieckiem; pozwala wyraźniej przeżywać głębię ojcostwa.

Zmiana modelu rodziny wpływa również na samych partnerów i relacje między nimi. Pojawienie się dziecka wprowadza ogromne zmiany w dotychczasowym wspólnym życiu dwojga osób. Tak mężczyźni, jak i kobiety, muszą się odnaleźć w nowej roli bycia rodzicem, jednocześnie pamiętając o pielęgnowaniu relacji z partnerem i podtrzymywaniu płomienia namiętności. Dzięki temu małżonkowie są sobie bardziej ufni, wykazują większą chęć spędzania wspólnie czasu i czerpią z tego więcej radości niż dotychczas. Wspólne życie rodzinne pozwala na lepsze rozumienie potrzeb partnera i swoich własnych, co przyczynia się do pełniejszego przeżywania małżeństwa i rodzicielstwa. W związku panuje harmonia.

Większa aktywność mężczyzn w życiu rodzinnym jest pozytywnie postrzegana i doceniana przez panie, które dzięki temu mają czas dla siebie i mogą poświęcić się w większym stopniu swojej karierze. Panowie nie chcą być już tylko źródłem dochodów. Chcą być wsparciem dla przyszłych matek swoich dzieci i brać udział w wychowywaniu swoich pociech już od momentu ich narodzin.

Współczesny obraz modnego ojca wprowadził wiele pozytywnych zmian, które są odczuwalne przez przedstawicieli obu płci. Jest on również korzystny dla dziecka. Podczas najważniejszych lat swojego życia, kiedy poznaje siebie i świat, kiedy kształtuje się jego osobowość, może czerpać od rodziców niezbędną w jego rozwoju wiedzę i wzorować się na nich. Im lepszy kontakt mają ze sobą rodzice, im więcej zgody i harmonii panuje w ich relacjach, tym zdrowsze relacje będą nawiązywać w przyszłości ich dzieci i tym przyjemniejszy będzie dla nich proces dorastania i dostosowywania się do otaczającej ich rzeczywistości.

Jeśli obserwowane obecnie zmiany w relacjach między partnerami i ich podejściu do siebie będą przyczyniać się do powstawania lepszych i trwalszych związków oraz będą stwarzać korzystniejsze warunki rozwoju dla dzieci, to zmniejszy się opór wobec tych zmian i strach przed nimi. Każdego dnia modni tatusiowie będą spacerować z wózkiem po parku, a spełnione kobiety będą osiągać sukcesy zawodowe.
-C-
Tagi: /